Duszpasterstwo ludzi gór
na Turbaczu

Księża Sercanie

Duszpasterstwo przy Kaplicy Matki Bożej Leśnej Królowej Gorców na Polanie Rusnakowej, nazywanej także Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską od momentu jej wybudowania (1979) prowadzą księża sercanie. Pierwszym opiekunem kaplicy był ks. Kazimierz Krakowczyk SCJ. Związany był z nią przez 35 lat swojego kapłańskiego życia. Kiedy tylko zdrowie mu pozwalało, odprawiał w niej Msze Święte (zimą w schronisku na Turbaczu). Całe lata spędził w bacówce nieopodal kaplicy bez prądu, bieżącej wody ani innych cywilizacyjnych wygód. O swoich doświadczeniach związanych z tym miejscem on sam opowiedział w wywiadzie, jakiego udzielił dla „Magazynu Turystyki Górskiej". Warto go przeczytać, aby bliżej poznać Człowieka, który cieszył się niezwykłym szacunkiem ludzi gorczańskiej ziemi! 

Po śmierci ks. Kazimierza (18 III 2014) jego pracę kontynuuje ks. Kazimierz Dadej SCJ, z Domu Zakonnego Księży Sercanów w Zakopanem. Swoją pierwszą Mszę Świętą w Kaplicy pod Turbaczem odprawił 13 lipca 2014 roku i od tego czasu nierozłącznie jest związany z tym miejscem, służąc „miłośnikom Gór” swoim kapłaństwem i wrodzonymi talentami. Przy pomocy lokalnych górali i turystów poddał Kaplicę gruntownej renowacji. Wnętrze zostało oczyszczone, upiększone, wzbogacone o nowe pamiątki, a jednocześnie utrzymane w starym góralskim stylu. Do Kaplicy sprowadził relikwie św. Jana Pawła II z kroplą jego krwi.  

Gorczańską kaplicę nawiedzają liczni turyści wędrujący na Turbacz, a także ratownicy GOPR, myśliwi, harcerze, grupy oazowe oraz wierni, którzy cenią szczególną atmosferę tego miejsca. Najbardziej uroczysty charakter ma Msza Święta sprawowana w Kaplicy w drugą niedzielę sierpnia. Od 1982 roku w tym dniu obchodzone jest Święto Ludzi Gór pod patronatem Związku Podhalan. Przez wiele lat w tym święcie uczestniczył i głosił kazania ks. Józef Tischner.  

Turystów zmierzających na Turbacz ks. Kazimierz zaprasza na chwilę wytchnienia i herbatkę do bacówki nieopodal Kaplicy, którą również poddaje systematycznej renowacji i upiększeniu z pomocą oddanych przyjaciół.

Foto z religijnych wydarzeń na Turbaczu ks. Grzegorz Gąkiewicz SCJ

Sezon modlitewny
2024

Rozpoczęcie sezonu nastąpi 28 kwietnia Mszą  Świętą o godz. 11.00, zaś zakończenie nastąpi 27 października Mszą Świętą o godz. 11.00

Kalendarium
2024

Msze Święte okolicznościowe w Kaplicy Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców na Rusnakowej Polanie pod Turbaczem  odbędą się w następujących terminach

Dojście
i kontakt

Z Nowego Targu można dojść do Kaplicy żółtym szlakiem (ok. 2 godziny); ze schroniska z Turbacza można zejść  tym samym szlakiem (ok. 20 minut)